PIŁAT 

jest rok: trzydziesty trzeci 
Chrystus z krzyżem 
przechodzi obok mnie 
wraz z Szymonem z Cyreny 
- przed chwilą Piłat 
skończył obmywanie rąk 
i idzie teraz 
białymi schodami 
w cień oliwkowego ogrodu. 

jest rok: tysiąc dziewięćset 
dziewięćdziesiąty ósmy 

prawie codziennie 
spotykam Piłata 
z drzazgą krzyża 
w niedomytej dłoni 
- wygląda na zmęczonego... 

[Jan Henryk Cichosz] 
Muzyka w tle: J.S.Bach, 
Johannespassion BWV 245, 
#19: Aria O mein Sinn... 

 
Droga Krzyżowa
ks. Artur KatoloZakopane - Olcza, Droga krzyżowa, stacje I i II. Fot. W. Raczunas
 
Stacja I 
JEZUS NA ŚMIERĆ SKAZANY 

Osądzić, zlikwidować. Zbyt niewygodny. Zbyt wiele zamętu wnosi swoimi naukami w moje życie... 
Tylko dlaczego On milczy? Dlaczego nie protestuje? Przecież każdy normalny człowiek krzyczałby, protestował, gdyby na niego wydano niesprawiedliwy wyrok. A On milczy... 

Panie Jezu, jakże często niepokoisz moje sumienie tym milczeniem... 

Stacja II  
JEZUS BIERZE KRZYŻ NA SWOJE RAMIONA 

Tylko wiesz, Panie Boże, żeby ten krzyż nie był zbyt ciężki. No i może pomyśl jeszcze o takiej bardziej komfortowej formie tego krzyża, no i żeby był jeszcze piękny... Prosty krzyż, drewniany, ani za ciężki, ani za lekki. Taki krzyż przygotował mi Pan. A jakże często buntuje się wewnętrznie przeciw temu krzyżowi. Mojemu krzyżowi... Panie Jezu, dlaczego Ty nie protestowałeś przeciwko temu krzyżowi, na którym znalazły się wszystkie grzechy świata ? Dlaczego Ty musiałeś złożyć tak ogromny okup ...

Zakopane - Olcza, Droga krzyżowa, stacje III, IV, V. Fot. W. Raczunas
Stacja III  
JEZUS UPADA PO RAZ PIERWSZY 

Wiele prób. Wiele upadków. Wiele zwątpień... Ale przecież nie jestem lepszy niż On. Zbawiciel świata też upadł pod ciężarem naszych win. Tylko On powstał z upadku... A ja?

Stacja IV  
SPOTKANIE Z MATKĄ 

Niema tragedia. Matka i Syn. Nie jest łatwo patrzeć na cierpienie własnego dziecka. Serce się wyrywa z piersi, chce się krzyczeć, biec na ratunek...A tu cisza. Nie, nie trzeba już więcej słów. 

Stacja V 
CYRENEJCZYK POMAGA NIEŚĆ KRZYŻ JEZUSOWI 

Ja, Szymon z Cyreny, głowa rodziny, oświadczam, ze nie mam nic wspólnego z tym Człowiekiem. Za co? Za co muszę się hańbić dźwiganiem krzyża z tym Przeklętym?!! Co na to powie rodzina, przyjaciele? I jak ja teraz wyglądam ?!! Ile jest we mnie Szymona z Cyreny, którego trzeba było zmusić, aby pomógł Drugiemu? Ile razy zapieram się Chrystusa i dopiero jakaś sytuacja życiowa zmusza mnie, abym się do Niego przyznał... Panie, dlaczego Ty tak mnie wiele kosztujesz?


Zakopane - Olcza, Droga krzyżowa, stacje VI i VII. Fot. W. Raczunas
 
Stacja VI  
WERONIKA OCIERA TWARZ JEZUSOWI 

Zawstydzasz mnie, Weroniko. Ty, prosta dziewczyna, umiałaś się zdobyć na gest miłosierdzia pomimo rozszalałego tłumu, pomimo żołnierzy... Szalona!!! - krzyczeli niektórzy. Jakże często w imię swoiście rozumianego spokoju pozostaję obojętny na cierpienie bliźniego, na sprawy wiary, moralności... Tak, tak, spokój jest najważniejszy. No przecież nie można było, jestem tylko człowiekiem! Tylko ta Weronika... Musiałaś to czynić? I jak ja wyglądam dzisiaj z moją "odwagą"?

Stacja VII  
JEZUS UPADA PO RAZ DRUGI 

Niejednokrotnie czynię postanowienia. Ruszam na wędrówkę życia z bagażem próśb, o których wie tylko Ojciec. Może często krzyczę: "Dlaczego mnie nie słuchasz? Dlaczego pozwalasz, abym upadał?" Chyba potrzebne są od czasu do czasu lekcje pokory...

Zakopane - Olcza, Droga krzyżowa, stacje VIII i IX. Fot. W. Raczunas
 
Stacja VIII  
JEZUS POCIESZA PŁACZĄCE NIEWIASTY 

Fałszywe współczucie wiele nie kosztuje. Można na tę jedną chwilkę przybrać maseczkę współczującego i odegrać po mistrzowsku swoją rolę. No, ważne, aby i inni to zauważyli, jaki jestem "współczujący". "Córki Jerozolimskie, nie płaczcie nade Mną; płaczcie raczej nad sobą i nad waszymi dziećmi." (Łk 23, 28) I znowu, Panie, zrywasz te moje maski. A tak w nich było wygodnie...

Stacja IX  
JEZUS UPADA PO RAZ TRZECI 

Liczymy na sukces. Jesteśmy zdolni do największych wyrzeczeń w imię sukcesu. Wszystko, wszystko musi być podporządkowane naszym sukcesom. Tylko te upadki... Boże, uwziąłeś się na mnie? Jeżeli Ty Jesteś, to dlaczego pozwalasz abym upadał w drodze do sukcesu? Czy ta Twoja Droga musi być zawsze wyboista?

Zakopane - Olcza, Droga krzyżowa, stacje X, XI, XII. Fot. W. Raczunas
 
Stacja X 
JEZUS Z SZAT OBNAŻONY 

Jezus -- to wiara. Szata -- to godność. Zdarcie szaty -- to grzech. Zedrzeć szatę z Jezusa mogą inni, ale mogę również i ja. Odrzeć kogoś z Jego godności -- o, to swoista rozrywka dzisiejszego postępowego społeczeństwa; podobno społeczeństwa ludzi inteligentnych, swiatlych, HUMANISTÓW... Panie, nie pozwól, abym własne grzechy usprawiedliwiał grzechami innych.

 
 
Stacja XI 
JEZUS PRZYBITY DO KRZYŻA 

pierwszy gwóźdź -- alkoholizm; drugi gwóźdź -- narkomania; trzeci gwóźdź -- plaga rozwiązłości; czwarty gwóźdź -- aborcja; piąty gwóźdź -- kłamstwo; szósty gwóźdź -- ... Nie ważne, ile jest tych gwoździ. Muszę pytać sam siebie: KTÓRYM GWOŹDZIEM PRZYBIJAM CHRYSTUSA DO KRZYŻA?

Stacja XII 
JEZUS UMIERA NA KRZYŻU

No i co, naiwniaku? Gdzie ta nieśmiertelność? Gdzie ten twój Pan życia i śmierci? UMARŁ. Pluń na wiarę! Pluń na nadzieję! Pluń na miłość ! Przyłącz się do nas. Chwytaj dzień! Co się przejmujesz jakimiś naukami Szaleńca, który już dawno umarł na krzyżu! Chodź z nami, my ci pokażemy "prawdziwe życie". A na wzgórzu poza miastem stał krzyż, a na nim Ciało Zbawiciela świata. Czy wszystko skończone?

Zakopane - Olcza, Droga krzyżowa, stacje XIII i XIV. Fot. W. Raczunas
 
Stacja XIII 
ZDJĘCIE PANA JEZUSA Z KRZYŻA 

Za Miłość, Prawdę i Dobro trzeba często płacić życiem. A tego świat nie uczy...

Stacja XIV 
ZŁOŻENIE CIAŁA JEZUSA DO GROBU 

No, to wreszcie problem Jezusa z Nazaretu mamy z głowy. Jeszcze tylko kamień na grób i pieczęć. Na wszelki wypadek wartę dodać, aby nikt Go nie wykradł z grobu. Można tworzyć iluzje. Można siebie oszukiwać. Można zagłuszać głos sumienia. Ale Pana Boga...

HTML and MIDI arr. ©1998 Jerzy F. Gierula
zdjęcia stacji ©1998 Witold Raczunas
Ta strona jest składnikiem witryny "Parafii Ciemnogrodu"