DLA STUDENTÓW

 

Konsultacje

czwartek 12-14, pokój D-2-47


Materiały do aktualnie prowadzonych zajęć


  1. 1.Język Java.

  2. 2.Programowanie sieciowe.

  3. 3.Warsztaty Programowania Zespołowego.




Stypendium doktoranckie 3000+ PLN



Propozycje tematów prac licencjackich i magisterskich


Większość poniższych tematów moze być realizowana zarówno w formie prac licencjackich jak i magisterskich, jednak w nawiasach umieściłem informację, która forma wydaje mi się właściwsza. Proponowane tematy mają charakter typowo naukowy. Wyniki uzyskane w ramach tych prac mogą zostać opublikowane w renomowanych międzynarodowym czasopismach naukowych (z tzw. listy filadelfijskiej). Istnieje także możliwość kontynuacji badań w ramach studiów doktoranckich.


Badanie własności upakowań losowych


Wszystkie poniższe tematy dotyczą badania losowych upakowań generowanych w następujący sposób,

  1. -losujemy pozycję i orientację obiektu;

  2. -sprawdzamy, czy obiekt nie przekrywa się z innymi obiektami uprzednio dodanymi do upakowania;

  3. -jeśli się nie przekrywa, dodajemy go do upakowania. W przeciwnym razie zapominamy o nim.

Proces powtarzamy iteracyjnie. Upakowaniem nasyconym nazywamy takie, do którego nie da się dodać kolejnego obiektu. Podstawowym parametrem określającym losowe upakowanie jest jego gęstość (średnia liczba obiektów * objętość obiektu / objętość upakowania)



1. Nasycone losowe upakowania kul w wielu wymiarach.


Celem pracy jest numeryczne wyznaczenie gęstości wielowymiarowych (d>8) upakowań zawierających hiper(kule). Problemem, który trzeba będzie pokonać jest tutaj spora złożoność obliczeniowa standardowych metod, szybko rosnąca wraz z liczbą wymiarów. Dlatego prawdopodobnie trzeba będzie skorzystać z obliczeń równoległych (np. OpenMP, OpenCL, CUDA)



2. Nasycone losowe upakowania brył w przestrzeni trójwymiarowej.


Generowanie nasyconych upakowań, czyli takich do których nie można już dodać kolejnego obiektu, wymaga śledzenia obszarów, w których potencjalnie istnieje możliwość dodania kolejnego obiektu. Jak do tej pory nie istnieje algorytm, który pozwala na wygenerowanie upakowania nasyconego zawierającego bryły trójwymiarówe innych niż kule (sfery). Celem pracy jest opracowanie takiego algorytmu dla wybranej klasy brył. Obiektami, dla których to zadanie wydaje się najprostsze są dimery, sferocylindry i sześciany.



3. Losowe upakowania superelipsoid w przestrzeni trójwymiarowej.


Superelipsoida to obiekt, którego powierzchnia jest opisana równaniem (x/a)^p + (y/a)^p + (z/c)^p = 1, a, b, c to półosie elipsoidy, natomiast p>0. Dla p=2 równanie opisuje zwykłą elipsoidę. Podstawowym celem pracy jest implementacja kryterium przecięcia dwóch superelipsoid, w oparciu o istniejące algorytmy. Następnie, korzystając z istniejącego programu należy wygenerować szereg uakowań losowych i sprawdzić jak ich własności (np. gęstość upakowania) zależą od parametrów (a,b,c,p).





Inna tematyka


W przypadku zainteresowania  pisaniem pracy pod moim kierunkiem z innego tematu, polecam analizę wcześniejszych, już zrealizowanych prac magisterskich. W szczególności widzę możliwość kontynuacji prac dotyczących badania procesów mimowolnego uczenia, sterowania komputerem za pomocą wzroku oraz grupowania danych.